Dijital Reklamcılık


Dijital Reklamcılık Nedir ?


Her türlü basılı yazı, metin, haber ve yayınların bilgisayarlara taşındığı günümüzde reklamcılık da internette kendisine yer bulmuştur. Google Ads, Facebook, reklamları, Yandex reklamları, Instagram reklamları en sıklıkla kullanılmakta olan reklamlardır.

Basılı reklam mı ? Dijital reklam mı ?

Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir söz var. Bu doğrudur ancak sorulması gereken soru hangi aracı ya da enstrumanı daha etkili kullanabilirim sorusunun yanıtıdır. Basılı yayına yani gazete, dergi, broşür, el ilanı, reklam panosu, Afiş gibi benzeri araçlarla yapılan reklamlar belli bir okuyucu kitlesi ve belirli bir çevreye ulaşabilmektedir. Bunun dışında bu tarz reklamların getirisi ölçümlenememektedir. Ölçümlemek bir reklam için harcanan paranı ya da emeğin karşılığında aldığınız müşteri dönüşümünün ne kadar olduğu, mal ve ya hizmet satışına etkisinin ne kadar olduğu net olarak bilinememektedir.

Dijital reklamcılıkta durum

Normal araçlarla yapılan reklamın etkisinin o gazete dergi gibi araçlarla yapılan reklamlarla yapılan reklamların sadece o medya aracını takip eden kısıtlı bir kitleye hitap ettiğinden yukarıda açıklamıştık, peki dijital reklamda durum nedir ? Dijital reklamcılık teknolojik araçların ceplere kadar girdiği ve takip edildiği günümüzde sadece belli bir kitleye değil dünyanın çeşitli ülke ve şehirlerine kadar ulaşabilmektedir ve milyonlarla ifade edilebilmektedir.İnternete bağlanabilen her telefona ve bilgisayara sahip herkese potansiyel müşteri olarak bakabilir. Yayınladığımız reklamların, sattığımız ürünlerin, hizmetlerin daha geniş bir yelpazede ilgili kişi ve müşterilere ulaşmasını sağlayabiliriz.Üstelik yapılan reklam harcaması diğer reklam gruplarına göre daha uygun bir bütçeyle yapılabildiği gibi bütçenizi kendiniz belirleyip getirisini gözlemleyebilirsiniz.

Dijital reklamı herkes verebilir mi?

Basitçe yanıtlayacak olursak yukarıdaki sorumuzun cevabı "Evet" ama belli şartların olduğunu da söylemek gerekiyor.Öncelikle ihtiyacınız olan şeylerden birisi sizin satmış olduğunuz ürün, mal ve hizmetin açıkça anlatıldığı adresinizin ve irtibat numara sosyal medya hesaplarınızın bulunduğu bir Web sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Web siteniz güncel tutulmalı ve daha başarılı olması için sosyal medya hesaplarının aktif olarak kullanılıp ürün tanıtımları ve çeşitliliğin yayınlanması gerekmektedir. Sadece sosyal medya hesaplarının getirisi yeterli olamayacaktır. Başarılı bir internet sitesi için reklam vermek satış ve dönüşümleri arttıracak ve bu dönüşümlerin etkisini ölçümleyip görebileceksiniz.

Reklanlarım nerde yayınlanır? Nerede görünür?

İlk kez verecek kişilerin endişelerinden birisi reklamlarının nerede görüneceği konusudur. Google arama motoru reklamları sitenin arama kısımının reklam bölümlerinde, Facebookta ilgili seçilen kitlenin ziyaret etmiş olduğu sayfa grup ve benzeri sayfalarda yayınlacaktır. Bu sayfalarda bulunan iletişim bilgileriniz güncel ve erişilebilir durumda ise sitenize ulaşan kişilerin hangi ürün ve hizmetlerini tercih ettiği ne kadar kaldığı ve sonuç olarak ne yaptığını gözlemlemiş olursunuz. Sizde Google, Yandex, Facebook ve Instagram kullanıcılarına yönelik reklamlar hakkında bilgi almak ve reklam yayınlamak isterseniz

Bize Ulaşın

Open chat
Yardımcı olalım mı?
Merhaba
Nasıl yardım edebiliriz?