E-TİCARET SİTESİ YAPTIR

E-ticaret & mağazacılık

E-Ticaret için Gerekenler

Covid-19 vakasının çıktığı ve yaygınlaştığı bir dönemde E-ticaret ve -E-mağazacılık konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha öğrenmiş ve görmüş olduk. Sosyal mesafeyi korumanın önemli olduğu bir dönemde satılan ürünlerin potansiyel müşterilerine internet üzerinden başarıyla ulaştırmak başarılı bir e-ticaret sitesinden geçmektedir.

İnternet üzerinden satış

Bir internet sitesine sahip olmak tek başına bir anlam ifade etmez. İnternetten satış yapmak için izlemeniz gereken adımlar :

İnternet Sitesi

Sosyal medya hesapları

Lojistik yada Ulaşım anlaşması

Satış Tipi

Reklam

İnternet siteniz yaptırdınız. Ama ne gelen var ne giden ne yapmalı? Bir çok işletme internet ya da E-ticaret denildiğinde aman uzak olsun bir kez denedik ama olmuyor bize uygun değil şeklinde yakınmalarıyla karşılaştık. Bir işletme düşünün ki fiziksel olarak dükkanı açtı ama potansiyel müşterileri bundan haberdar etmek için vitrin düzenlemesi yapmadı. Satmak için aldığı ürünleri sergilemedi daha önemlisi işyerini tanıtacak Filan konfeksiyon, fialn bakkaliyesi gibi bir levha asmadı. Bu durumda satış yapılacak müşterilerinizin gelmememisini bu iş bize uygun değil şeklinde yorumlamak hata olacaktır.

Sitemiz Nasıl olmalı ?

Eğer bir site kurup sadece sitemiz var alan alsın şeklinde düşünmekle yukarıda anlattıklarımız pekte farklı değildir. Öncelikle site içeriğinin sattığınız mal ya da hizmetle ne kadar ilgili olduğu iyi bir biçimde detaylı olarak anlatılmalı bu içerik ciddi bir biçimde ele alınıp özgün içerikle oluşturulmalı ve kesinlikle rakip ve benzer ürün satan işletmelerden alıntı yapılıp kopyalanmamalı

Sosyal medya

Zaten bir sitemiz var neden bir sosyal medya hesabına ihtiyacım olsun ki? Bir çok yerli işletmede duyduğumuz bir cümleyi sizinle paylaştık eğer bir siteniz var ise örneğin bu site bir giyim ürünleri pazarlıyor ise bununla ilgili ürünleri sosyal medya üzerinde pazarlamaktan daha uygun bir ortam yoktur. Bir işletme eğer sosyal medya üzerinde yoksa ve başarılı değilse sadece internet sitesi ile başarıya ulaşması mümkün değildir. Bu sebeple : Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest ve benzeri sitelerde hesap açmak doğru bir başlangıç olacaktır.

Lojistik ve Ulaştırma

Satılacak ürünlerin belirlenmesi ve elde bulundurmak çok önemlidir. ürün ya da hizmeti satın alan kişi buna en kısa zamanda sahip olacağı aşikardır. Sizde işletmenin daha iyi bir gelmesi için müşteriden tam not alacak şekilde düzenlemeler yapmalısınız. Ürünün stok durumu kaç adet kaldığı, temin durumu ne kadar sürede müşteriye ulaştırılacağı konusunda kesin sınırlar belirlenmelidir.

Satış Tipi

Satış tip, Satış şekli bir müşterinin bir ürünü aldığında yapacağı ödeme şeklidir. Sadece sitenize konulan kredi kartı yeterli olmayabilir. Kapıda ödeme ve ya başka aracı kurumlar aracılığı ile yapılacak ödemeler satışınızı arttıracaktır. Bu sebeple satış enstrumanlarını çeşitlendirmek size olumlu dönüş sağlayacaktır.

Reklam gerekli mi?

Satış için sitem var, ürünlerim var, sosyal medya üzerinde aralıklar halinde tanıtım yapıyorum reklam gerekli mi? Tüm bunlar size önemli dönüşümler sağlasa bile tek başlarına yeterli olmaya bilirler. Bu sebeple Google, Facebook, Instagram, Yandex, Twitter gibi sosyal medya araçlarını kullanarak satış yapmak irili, ufaklı bir çok işletmenin çokça kullandığı bir yoldur. Şimdiye kadar denemediyseniz ve etkisi görmediyseniz. Konuyla ilgili reklamcılık yazımızı okuyun.Bilgi ve Reklamlarınız için bizi hemen arayın.