Güvenlik Duvarı & Firewall


Güvenlik Duvarı & Firewall


Güvenlik Duvar ya da Firewall a neden ihtiyaç duyarız : Küçük ya da büyük bir çok işletme yazışmalarını, hesaplarını yani kısacası (datalarını) verilerini güvende tutmak zorundadır.

Güvenlik duvarına neden ihtiyacım var? bilindiği gibi gündelik hayatta kullandığımız bilgisayarlarımızın genelinde virüs programı kuruludur. Bu sebeple bir çok işletmede zaten virüs programınına yeteri kadar para ödeyerek lisanlı aldım (firewall) güvenlik duvarına ihtiyacım yok neden birde onun için uğraşalım şeklinde bir kanı hakimdir.

Ancak virüs programı ve Güvenlik duvarı aynı şeyleri sağlamaz. Bir virüs programı gelen mail, belge e programlarınızı korur ancak dışarıdan içeriye gelen hack, trojan,pishing, Ddos saldırılar, malware, solucan yazılımları gibi siber saldırıları engellemez. Bu tarz programlar Bilgisayarınızda, cihazınıza olsa dahi virüs programının bulacağı, temizleyeceği anlamına gelmez.

Önlem alınmadığı halde bir çok işletme verilerinin güvende olmasını ister. Bir işletmede kullanılan bilgisayarların evde kullanılan bilgisayarlarımız kadar güvenli olması beklenemez. Çünkü bir işletmede birden fazla bilgisayar bulunmaktadır bunun yanında işletme için hayati öneme sahip Muhasebe kayıtları, şirket yazışmaları, Raporlar, taranmış önemli evraklar bulunmaktadır. Bilgisayarların hepsinde virüs yazılımı yüklü ve güncel olsa dahi yapılacak fidye saldırısı saniyeler içinde tüm ağ üzerinde bulunan dataları ve verileri kriptolayacaktır.

Önleminizi Bu gün Alın

İşte işletmenizde yukarıda bahsettiğimiz işinizle ilgili evraklar önemli datalar ve birden fazla bilgisayarınız mevcutsa tüm olayları yaşamadan önce önleminizi almanız gerekecektir. Güvenlik duvarı sizi sadece dışarıdan gelecek olaylara karşı değil içerden dışarı çıkmaya çalışan yazılımlardan ve yetkisiz çıkışlardanda korur.

Eğer sizde işinizi, işletmenizi ve bilgisayaralarınızı bilgilerinizi korumak istiyorsanız. Güvenlik duvarı(Firewall ) tam ihtiyacınız olan cihazdır. Güvenlik duvarı sizi bilişim cihazlarını koruduğu gibi işletmelerinizi ve ya şubelerinizi bir birine bağlayarak daha güvenli iletişimi de sağlayabilir. Ayrıca müşterilerinizinde internete güveli olarak çıkarıp 5651 sayılı kanundaki şekilde verileri kayıt altında tutabilmektedir.

Markası ve tipi ne olursa olsun güvenlik duvarı cihazlarınızın yılda bir olacak şekilde lisans yenilemesi yapılması gerekmektedir. Bu şekilde güvenlik duvarınız daima güncel kalarak yeni tip virüs ve saldırılara karşı işletmenizi koruyabilecektir.

Open chat
Yardımcı olalım mı?
Merhaba
Nasıl yardım edebiliriz?