SEO NEDEN ÖNEMLİ

Seo & Sem

Site içi SEO

Site içi seo olması gerekendir. Biz bu konuda uzmanız.Sadece bir siteye sahip olmak ya da Reklam yayınlamak bir işletmenin başarılı olacağı anlamına gelmez. SEO ve SEM bir site için gerekliliktir uzun vadede size kazanç olarak dönecektir.

SEO, Search Engine Optimization yani Arama motoru optimizasyonu

SEM, Search Engine Marketing yani Arama Motoru Pazarlaması

SEA, Search Engine Advertising yani arama motoru reklamcılığı

Site yaptırmak istediğinizde araştırmaya başladınız ve bir çok sitenin açıklamalarında bu kısaltmalarla karşılaştınız. SEO search engine optimization Türkçesi, Arama motoru optmizasyonu demektir. Ne işimize yarar kısmına gelirsek bir sitenin reklam vermeden de aramalarda görüntülenmesini sitenin ayarına göre üst ya da alt sıralarda çıkması demektir. Bir sitenin organik aramalarda üst sırada çıkması paha biçilemez bir özelliktir ancak sürekli üst sıralarda kalmak o kadar basit değildir. Hem üst sırada çıkmak için işinizle ilgili olmayan bir çok teknik terimi yazarsanız bu size kısa vade de üst sıralara çıkarsa da spam olduğu ya da konu ile alakalı olmadığı anlaşıldığında değersiz olarak görülüp tekrar alt sıralara taşınacaktır.

Peki iyi bir seo nasıl olmalı? site yapıldıktan sonra yardımcı araçlardan faydalanılarak anahtar kelimelerin ne kadar? getirisi olduğu görülmeli ve ona göre sitenizde anahtar kelimelerinde yer verilmelidir. Sadece anahtar kelimeler eskiden çok kıymetli de olsa artık arama motorlarında bulunan yapay zeka verilen anahtar kelimelerin sitenizde bulunan içerikle alakasına da bakmaktadır. Örmek vermek gerekirse: Hırdavatçı olan dükkanınızın nalburiye tesisat malzemeleri sattığını düşünelim tesisat tamiri yapmadığınız halde aramalarda tesisatçı aramalarında da görünmek için su kaçağı tamiratı, acil sıhhi tesisat yapılır gibi anahtar kelimeleri sitenizde anahtar kelime olarak kullandınız. Fakat içeriğinizde malzeme satışı dışında içeriğiniz yok bu durumda arama motorları bunu dikkate almayacaktır.

Konu yukarıda anlatıldığı gibi bununla da sınırlı değil iç eriğinizin kalitesi ve ne kadar faydalı olduğuyla da ilgilidir.

SEO sitenize eklediğiniz yazıların kalitesiyle ilgilidir ancak bu yazılar kesinlikle orijinal yani özgün olmalı kesinlikle başka bir siteden kopyalanmış veya alıntı yapılmış olmamalıdır. SEo’nun başarısı unutmayın ki kaç kişinin sizin sitenizi başarılı gördüğüyle ilgilidir. Bu sebeple tüm sosyal medyadan faydalanmak sizi daha çabuk yukarıda bir yerlere taşıyacaktır. SEO çeşitlerini, Geniş, sıralı, tam eşleşme olarak ayıra biliriz.

SEM ve SEA, SEO ilişkisi

SEO ve SEM, SEA iç içe geçmiş kavramlardır bu kavramlar bir birlerini tamamlarsa başarılı bir pazarlama mümkündür. Bu da başarılı bir İnternet üzerinden satış kısaca SEM demektir. SEM Google ads, yandex, facebook, instagram, twitter gibi sosyal medya siteleri de kullanılarak ücreti karşılığında sizi ilgili ürün yada hizmetin ilgili alıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.

Dijital Reklam Garantili midir?

Siteniz, SEO’nuz tamam sıra geldi buradan para kazanmaya hemen reklam verelim en üstte görünelim. Ancak Dijital reklamcılıkta parayı veren düdüğü çalar gibi bir mantık söz konusu değildir. Dijital reklamcılık sitenizin içeriği ile bağlantılı olarak aldığı kalite puanı sayesinde en üstte kendisine yer bulabilmektedir. Bu sebeple site içeriğinize ve sosyal medya yayınlarınıza gereken önemi vermelisiniz.